Трансмисивно заболяване, предавано при ухапване от комари, заразени с вируса. Сезонен характер, свързан с жизнения цикъл на преносителите в съответните географски райони (активност на комарите от април до октомври). При 80% от хората инфекцията е с безсимптомно протичане. Инкубационният период е 3-14 дни. При развитие на симптоматика тя включва висока температура, главоболие, болки в тялото и мускулите, обрив, общо неразположение, диария, увеличени лимфни възли и други неспецифични симптоми.

В малка част от заболелите (<1%) e възможно тежко протичащо заболяване, засягащо централната нервна система, като енцефалит или менингит, като усложнетото протичане е по-често в по-напреднала възраст и наличието на съпътстващи хронични заболявания.

Лабораторната диагноза се поставя чрез изследване на серумни проби или ликвор за наличие на специфични антитела от клас IgM. Те се образуват от 3 до 8 дни след началото на симптоматиката и могат за се открият до 30-90 дни след появата им.  Присъствието им в изследваните проби е маркер на скорошна инфекция, но може и да се дължи на кръстосано взаимодействие с антитела срещу инфекция с други вируси от същата група или поради неспецифична реактивност.

В лаборатория Бодимед може да изследвате:

West-Nil-Virus-Ak (IgM) – 51,00 лв.-серумна проба

West-Nil-Virus-Ak (IgG) – 51,00 лв.-серумна проба

Лечение

Няма  специфично лечение на това вирусно заболяване, терапията е симптоматична.

Смята се, че повечето хора, заразени с вируса на Западен Нил, имат доживотен имунитет. Някои хора, които имат отслабена имунна система, може да нямат силен имунен отговор на първоначалната инфекция или имунитетът им да отслабне с течение на времето. Въпреки това повечето хора са защитени от повторно заразяване със западнонилска треска, след като са се разболели от нея.