Нeинвазивна пренатална диагностика на фетален Rh(D) антиген
Уважаеми пациенти и партньори,
Радваме се да Ви съобщим за нов тест, който лаборатория Бодимед предлага, а именно:
Нeинвазивна пренатална диагностика на фетален Rh(D) антиген.
НПТ(Неинвазивен пренатален тест) и проследяване на бременност при Rh(D) отрицателни жени е приложим при всички Rh(D) отрицателни жени. Тази нова услуга ще помогне при оценката на бременности с риск от хемолитична болест на плода и новороденото (HDFN) и ще помогне за насочване на клиничното управление.
1. Отсъствие на анти-D антитела при първичния имунохематологичен скрининг и НПТ на Rh(D)на плода през 18 г.с.
- при Rh(D) (-)отрицателен плод не се провежда анти-D имунопрофилактика
- при Rh(D)(+)положителен плод се провежда анти-D имунопрофилактика около 28 г.с.
2. Наличие на анти-D антитела при първичния имунохематологичен скрининг и НПТ на Rh/D/ на плода през 18 г.с.
- при Rh(D)(-)отрицателен плод не се провежда имунопрофилактика
- при Rh(D)(+)положителен плод – проследяване на титъра на антителата и насочване към специалист по фетална медицина в търсене на мониторни данни за фетално страдание.
НПТ – роля, предимства, медицински и етични аспекти при проследяване на бременност
- Когато чрез НПТ се установи, че Rh(D)(-) отрицателна жена носи Rh(D)(-)отрицателен плод, бременността протича спокойно и без стрес за бъдещата майка.
- НПТ насочват към правилно планиране и прецизиране на пре-, пери- и постнатални грижи, както и избягване на преждевременно родоразрешение.
- За майката отпада трудния и отговорен избор за или против провеждане на инвазивна акушерска манипулация, рискът от която трябва да сe съпоставя с риска от раждане на дете с тежка ХБН.
- Отпада рискът от алоимунизация на майката, тъй като се избягват инвазивните акушерски манипулации, причиняващи смесване на фетална с майчина кръв.
- Няма необходимост от кръвногрупово фенотипизиране на бащата. Етично предизвикателство е, когато майката знае, че нейният съпруг не е бащата, а от него се поиска кръвна проба.
- Около 35–40% от Rh(D)(-)отрицателни жени носят Rh(D)(-) отрицателен плод. Без НПТ те ненужно биха се изложили на нежеланите ефекти от препарат за имунопрофилактика, за който нямат индикации.
Rh(D) антигенът е силен имуноген, който може да предизвика образуването на анти – Rh(D) антитела при Rh(D) отрицателни индивиди в случаи на кръвопреливане и бременност. Наличието на фетални Rh(D)-положителни клетки в кръвообращението на Rh(D)-отрицателна майка, може да произведе анти-D антитела срещу Rh(D) антигена. Този процес, наречен алоимунизация, може да се случи по всяко време на бременността, въпреки че е най-често срещан през третия триместър и по време на раждането. Алоимунизацията в хода на бременността, обикновено е следствие на събития, за които е известно, че са свързани с фетоматеринна хеморагия (FMH). Потенциално сенсибилизиращи събития са някои медицински интервенции (напр. биопсия от хорионни въси, амниоцентеза, кордоцентеза за проба от фетална кръв), прекъсване на бременността, късни спонтанни аборти, кръвоизлив преди раждането , коремна травма и др. Алоимунизацията няма неблагоприятни ефекти за майката и обикновено не засяга протичането на бременността. Въпреки това, всяка последваща бременност с Rh(D)-положителен плод при жени, с вече образувани антитела, води до хемолитична болест на плода и новороденото. Това може да причини тежка фетална анемия, която да доведе до сърдечна недостатъчност на плода, задържане на течности и подуване (хидропс) както и вътрематочна смърт.
По време на ембрионалното развитие плацентата отделя клетки с произход от плода: апоптоични трофобласти, свободна фетална ДНК, свободни нуклеинови киселини, които чрез майчино-феталното кръвообращение навлизат в кръвта на майката. Тези фетални продукти се изолират от майчината плазма и са източник за НПТ (Неинвазивен пренатален тест). За пренатално определяне на Rh(D) принадлежността се използва свободната безклетъчната фетална ДНК. Нейното количеството варира, като се увеличава с напредване на срока на бременността.
Срокът за резултати е 14 дни.